Answer:
a. The original temperature of the gas is 2743K.
b. 20atm.
Explanation:
a. As a result of the gas laws, you can know that the temperature is inversely proportional to moles of a gas when pressure and volume remains constant. The equation could be:
T₁n₁ = T₂n₂
<em>Where T is absolute temperature and n amount of gas at 1, initial state and 2, final states.</em>
<em />
<em>Replacing with values of the problem:</em>
T₁n₁ = T₂n₂
X*7.1g = (X+300)*6.4g
7.1X = 6.4X + 1920
0.7X = 1920
X = 2743K
<h3>The original temperature of the gas is 2743K</h3><h3 />
b. Using general gas law:
PV = nRT
<em>Where P is pressure (Our unknown)</em>
<em>V is volume = 2.24L</em>
<em>n are moles of gas (7.1g / 35.45g/mol = 0.20 moles)</em>
R is gas constant = 0.082atmL/molK
And T is absolute temperature (2743K)
P*2.24L = 0.20mol*0.082atmL/molK*2743K
<h3>P = 20atm</h3>
<em />
Answer:
A = 674.33mmHg
B = 0.385atm
Explanation:
Both question A and B requires the application of pressure law which states that the pressure of a fixed mass of gas is directly proportional to its temperature provided that volume is kept constant.
Mathematically,
P = kT, k = P / T
P1 / T1 = P2 / T2 = P3 / T3 =.......= Pn/Tn
A)
Data:
P1 = 799mmHg
T1 = 50°C = (50 + 273.15) = 323.15K
P2 = ?
T2 = 273.15K
P1 / T1 = P2 / T2
Solve for P2
P2 = (P1 × T2) / T1
P2 = (799 × 273.15) / 323.15
P2 = 674.37mmHg
The final pressure is 674.37mmHg
B)
P1 = 0.470atm
T1 = 60°C = (60 + 273.15)K = 333.15K
P2 = ?
T2 = 273.15K
P1 / T1 = P2 / T2
Solve for P2,
P2 = (P1 × T2) / T1
P2 = (0.470 × 273.15) / 333.15
P2 = 0.385atm
The final pressure is 0.385atm
Answer:
<h3>

</h3>
Explanation:
First balance the chemical equation:
⇄ 
two components are solid so these two will not exert any kind of pressure in the container so at equilibrium only CO2 will apply pressure on the container
Therefore only partial pressure of CO2 will be taken for the calculation of equilibrium pressure constant i.e. Kp
![K_p=[CO_2]](https://tex.z-dn.net/?f=K_p%3D%5BCO_2%5D)
![[CO_2]=p](https://tex.z-dn.net/?f=%5BCO_2%5D%3Dp)



Molarity = number of moles of solute/liters of solution
number of moles of solute = molarity x liters of solution
Part (a): <span>30.00 ml of 0.100m Cacl2
number of moles of CaCl2 = 0.1 x 0.03 = 3x10^-3 moles
1 mole of CaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 3x10^-3 moles of CaCl2 contains 6x10^-3 moles of chlorine
Part (b): </span><span>10.0 ml of 0.500m bacl2
number of moles of BaCl2 = 0.5 x 0.01 = 5x10^-3 moles
1 mole of BaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 5x10^-3 moles of BaCl2 contains 10x10^-3 moles of chlorine
Part (c): </span><span>4.00 ml of 1.000m nacl
number of moles of NaCl = 1 x 0.004 = 0.004 moles
1 mole of NaCl contains 1 mole of chlorine, therefore 4x10^-3 moles of NaCl contains 4x10^-3 moles of chlorine
Part (d): </span><span>7.50 ml of 0.500m fecl3
number of moles of FeCl3 = 0.5 x 0.0075 = 3.75x10^-3 moles
1 mole of FeCl3 contains 3 moles of chlorine, therefore 3.75x10^-3 moles of FeCl3 contains 0.01125 moles of chlorine
Based on the above calculations, the correct answer is (d)</span>
The change is that the air goes up then forms clouds.