Answer:
$1,061.28
Explanation:
We need to calculate the present value of the bond using the minimum effective rate of 7.1225%
First we calcualte the present value of an annuity of $80 for 10 years


PV = $558.72
Then we calculate the $1,000 in 10 years present value


PV = $502.57
Then we add both values
$502.57 + $558.72 = $1,061.28
This will be the present value AKA market price which yields the minimun rate of 7.1225%
Answer:
the fastest we could drop your price before your monthly revenue starts to drop is $2,000
Explanation:
Data provided in the question:
Cars sold per month, Q = 70 cars
Price of each car, P = $35,000
Rate of increase in demand,
= 4 cars per month
Now,
Revenue, R = Price(P) × Quantity (Q)
Thus,
When monthly revenue starts to drop i.e
< 0
⇒
=
< 0
or
⇒
< 0
or
⇒
< 0
or
⇒
< - 140,000
or
< - 2,000
Hence,
the fastest we could drop your price before your monthly revenue starts to drop is $2,000
Answer:
$171,619.20
Explanation:
The computation of the budgeted accounts payable balance at the end of November is shown below:
= Budgeted cost of raw materials purchases in November × following month percentage
= $286,032 × 60%
= $171,619.20
As 40% is paid in the month of purchase whereas 60% is paid to the following month. So, we recognized 60%, not 40%
Answer:
Net Income Bargain Electronics would realize by accepting the special order is - $ 24,000
Explanation:
Bargain Electronics is operating at full capacity, therefore the fixed costs are relevant at this decision.
<u>Incremental Costs and Revenues - Special Order 3000 units</u>
Sales ( 3000 × $25) 75,000
Variable Cost (3000× $20) (60,000)
Fixed Costs (3000× $10) (30,000)
Shipping Costs ( 3000×$3) (9,000)
Net Income -24,000