Answer:
($13,300,$46,900)
Step-by-step explanation:
We are given the following in he question:
Mean, μ = $30,100
Standard Deviation, σ = $5,600
Chebyshev's Theorem:
- According to theorem atleast
percent of data lies within 2 standard deviations of mean. - For k = 3,

Thus, 89% of data lies within three standard deviation of mean.

Thus, we expect at least 89% of new car prices to fall within ($13,300,$46,900)
The rhombus has 2 obtuse angles, and 2 acute angles. the square has 4 right angles.
Answer:
the probability that less than 33% of the people sampled will answer yes to the question =0.5676
Step-by-step explanation:
Answer:
y = -1/2 x
Step-by-step explanation:
Follow the directions "Complete the steps to write the equation of direct variation. Start with the equation of direct variation y = kx. Substitute in the given values for x and y to get . Solve for k to get . Write the direct variation equation with the value found for k."
y = kx substitute y = -4 and x = 8.
-4 = k*8
-4/8 = k
-1/2 = k
So the equation is y = -1/2(x).
Answer:
Step-by-step explanation:
if CAB is a st. line and has arrows at end points then CAB is a straight line and also a straight angle (180°).