Answer:
0.266 m
Explanation:
Assuming the lump of patty is 3 Kg then applying the principal of conservation of linear momentum,
P= mv where p is momentum, m is mass and v is the speed of an object. In this case
where sunscripts p and b represent putty and block respectively, c is common velocity.
Substituting the given values then
3*8=v(15+3)
V=24/18=1.33 m/s
The resultant kinetic energy is transferred to spring hence we apply the law of conservation of energy
where k is spring constant and x is the compression of spring. Substituting the given values then

Answer:
Explanation:
Electric field due to charge at origin
= k Q / r²
k is a constant , Q is charge and r is distance
= 9 x 10⁹ x 5 x 10⁻⁶ / .5²
= 180 x 10³ N /C
In vector form
E₁ = 180 x 10³ j
Electric field due to q₂ charge
= 9 x 10⁹ x 3 x 10⁻⁶ /.5² + .8²
= 30.33 x 10³ N / C
It will have negative slope θ with x axis
Tan θ = .5 / √.5² + .8²
= .5 / .94
θ = 28°
E₂ = 30.33 x 10³ cos 28 i - 30.33 x 10³ sin28j
= 26.78 x 10³ i - 14.24 x 10³ j
Total electric field
E = E₁ + E₂
= 180 x 10³ j +26.78 x 10³ i - 14.24 x 10³ j
= 26.78 x 10³ i + 165.76 X 10³ j
magnitude
= √(26.78² + 165.76² ) x 10³ N /C
= 167.8 x 10³ N / C .
Answer:
1.88 N
Explanation:
h = 3.2 m, A = 0.6 cm^2 = 0.6 x 10^-4 m^2
density of water, d = 1000 kg/m^3, g = 9.8 m/s^2
Pressure at depth h, P = h x d x g = 3.2 x 1000 x 9.8 = 31.36 x 10^3 Pa
Force = pressure x Area = 31.36 x 10^3 x 0.6 x 10^-4 = 1.88 N
Thus, the force on ear drum is 1.88 N.
Answer:
When touching the bar magnet ,the nail gets attached to the magnet from its metallic field is used to connect when taylor touched the nail to the bar magnet,the magnetic fields were ranged,and made a temporary magnet.
Explanation: