Since speed (v) is in ft/sec, let's convert our diameters from inches to feet:
1) 5/8in = 0.625in
0.625in × 1ft/12in = 0.0521ft
2) 0.25in × 1ft/12in = 0.021ft
Equation:






new velocity coming out of the hose then is
44 ft/sec
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to thermal stress. Said stress is defined as the amount of deformation caused by the change in temperature, based on the parameters of the coefficient of thermal expansion of the material, Young's module and the Area or area of the area.

Where
A = Cross-sectional Area
Y = Young's modulus
= Coefficient of linear expansion for steel
= Temperature Raise
Our values are given as,




Replacing we have,


Therefore the size of the force developing inside the steel rod when its temperature is raised by 37K is 38526.1N
Answer:
Expression of work done is

Work done to move the sled is given as 1.94 J
Explanation:
As we know that the formula of work done is given as

here we know that
F = 6 N
d = 0.4 m

so we will have


Answer:
The magnitude of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire is 2.18 x
N
The direction of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire is radially inward
Explanation:
given information:
current, I = 3 A
= +6.5 x
C
r = 0.05 m
v = 280 m/s
and direction of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire, we can use the following formula:
F = qvB sin θ
where
F = magnetic force (N)
q = electric charge (C)
v = velocity (m/s)
θ = the angle between the velocity and magnetic field
to find B we use
B = μ
I/2πr
μ
= 4π x
or 1.26 x
N/
, thus
B = 4π x
x 3 / 2π(0.05)
= 1.2 x
T
Now, we can calculate the magnitude force
F = qvB sin θ
θ = 90°, because the speed and magnetic are perpendicular
F = 6.5 x
x 280 x 1.2 x
sin 90°
= 2.18 x
N
Using the hand law, the magnetic direction is radially inward
Answer:
The answer is given below
Explanation:
u is the initial velocity, v is the final velocity. Given that:

a)
The final velocity of cart 1 after collision is given as:

The final velocity of cart 2 after collision is given as:

b) Using the law of conservation of energy:
