Answer: 1,468.5
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we simply have to multiply the price of each share of stock ($19.58) by the number of shares of stock bought (75 ).
Mathematically speaking:
Price per share x number of shares = 19.58 x 75 = $1,468.5
His purchase price was 1,468.5
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.
Answer: the number of VHS movie rentals in 2011 is expected to be 1.13 million.
The table was not provided, but it is not necessary since the exponential regression equation was provided.
The exponential regression equation is the exponential function that best fits the set of data and it is given in the form:
y = a · bˣ
where:
a = initial value of the model
b = exponential grow or decay
x = time passed from the beginning
In our case,
y = 9.92 · (0.8208)ˣ
where:
a = 9.92
b = 0.8208
Since 0 < b < 1 we have an exponential decay, confirming that the number of VHS is decreasing with time.
We can then use this equation to infer the number of VHS movies in 2011.
As a first thing, calculate how many years from the beginning (2000) would pass:
x = 2011 - 2000 = 11
Now, substitute this value in the equation:
<span>y = 9.92 · (0.8208)</span>¹¹
= 1.13
In 2011 we can predict there will be only 1.13 million VHS movie rentals.
Answer:
70 degrees
Step-by-step explanation:

This implies that:
Recall:
From the diagram
Angle CAB,
=70 (to the nearest degree)
The <em>correct answers</em> are:
y = 0.10x + 2.50; $5.
Explanation:
Using a graphing calculator, we enter the data in the STAT function. The year will be the independent (x) variable and the cost will be the dependent (y) variable.
For the year, instead of starting at 1998, we will start at 0, since that is where we started measuring. This means the year 2000 will be 2; 2002 will be 4; etc, up to x=10.
Running the linear regression, the calculator gives us a slope of 0.10 and a y-intercept of 2.499, or 2.50. This makes the equation y = 0.10x + 2.50.
To predict the price in 2023, we first find what our x-value will be. Subtract 1998 from this:
2023-1998 = 25
Now substitute 25 in place of x in the equation:
y = 0.10(25) + 2.50 = 2.50 + 2.50 = 5
A beam of light (travelling at the speed of light) would take 65 years to go and 65 years to come back from aldebaran, i.e. 130 years. You can send and receive a radio message (travelling at the speed of light, being electromagnetic radiation) taking so 130 years.