Answer: 32.94 g
Explanation: It's stoichiometry problem so balanced equation is required. The balanced equation is given below:

From the balanced equation, krypton and chlorine react in 1:2 mol ratio. We will calculate the moles of each reactant gas using ideal gas law equation(PV = nRT) and then using mol ratio the limiting reactant is figured out that helps to calculate the amount of the product formed.
for Krypton, P = 0.500 atm and for chlorine, P = 1.50 atm
V = 15.0 L
T = 350.8 + 273 = 623.8 K
For krypton, 
n = 0.146 moles
for chlorine, 
n = 0.439
From the mole ratio, 1 mol of krypton reacts with 2 moles of chlorine. So 0.146 moles of krypton will react with 2 x 0.146 = 0.292 moles of chlorine.
Since 0.439 moles of chlorine are available, it is present in excess and hence the limiting reactant is krypton.
So, the amount of product formed is calculated from moles of krypton.
Molar mass of krypton tetrachloride is 225.61 gram per mol.
There is 1:1 mol ratio between krypton and krypton tetrachloride.

= 32.94 g of 
So, 32.94 g of the product will form.
The first step is to calculate the molarity of each compound:
final volume of solution = 157 + 139 = 296 mL
molarity of <span>nac2h3o2 = (157 x 0.35) / 296 = 0.1856 molar
molarity of </span><span>hc2h3o2 = (139 x 0.46) / 296 = 0.216 molar
Then, we calculate the pH as follows:
pKa of acetic acid = -log(</span><span>1.75 × 10^-5) = 4.7569
pH = pKa + </span><span> log ([salt] / [acid])
= </span>4.7569 + log(0.1856 / 0.216)
= 4.691
The balanced chemical equation that represents the reaction is as follows:
<span>SrBr2(aq) + 2AgNO3(aq) → Sr(NO3)2(aq) + 2AgBr(s)
</span>
From the periodic table:
mass of silver = 108 grams
mass of bromine = 80 grams
molar mass of silver bromide = 108 + 80 = 188 grams
number of moles = mass / molar mass
number of moles of produced precipitate = 3.491/188 = 0.018 moles
From the balanced equation:
1 mole of strontium bromide produces 2 moles of silver bromide. Therefore, to calculate the number of moles of <span>strontium bromide that produces 0.018 moles of silver bromide, you will just do a cross multiplication as follows:
amount of </span><span>strontium bromide = (0.018x1) / 2 = 9.28 x 10^-3 moles</span>
When multiplying numbers, the term with the least significant digits gives how many significant digits will be in the answer. 2.995 has the least with 4 "sig figs", so the answer will have 4 significant digits as well:
2.995/0.16685 = <span>17.9502547198
</span> ↑↑ ↑<span>↑
4 sig figs
So the answer is 17.95.</span>
Answer:
Option (A) saturated and is at equilibrium with the solid KCl
Explanation:
A saturated solution is a solution which can not dissolve more solute in the solution.
From the question given above, we can see that the solution is saturated as it can not further dissolve any more KCl as some KCl is still visible in the flask.
Equilibrium is attained in a chemical reaction when there is no observable change in the reaction system with time. Now, observing the question given we can see that there is no change in flask as some KCl is still visible even after thorough shaking. This simply implies that the solution is in equilibrium with the KCl solid as no further dissolution occurs.