A bicyclist travels at a constant speed of 12 miles per hour for a total of 45 minutes.
We know the formula , Distance = speed * time
Speed is constant and it is 12. So it is linear
The function becomes d = 12t, x is the t is the time and d is the distance
At the starting point, t=0 and distance d=0
End point , t=45 min = 0.75 hours and distance = 12 * 0.75 = 9
So domain (t) is {
}
Range (d) is {
}
Answer:
6 inches of tape
Step-by-step explanation:
To find the total amount of tape that Marge used, you can take the measure of each piece (
) and multiply by the total number of pieces cut (16):

So, Marge used 6 inches of tape altogether.
Step One
Figure out the cost for 1 cartridge
Cost = 90
<u>Refund = 8 Subtract</u>
Net cost = 82
Step Two
Find the cost for 14
14 * 82 = 1148 <<<<<< Cost for 14
Is this math? if so let me know maybe I could try to help
Given triangle KLM with two sides given as 45 yd and 20 yd and a 25 degree angle opposite the 20 yd side.
We find the angle made at the opposite of the 45 yd side using the sine rule as follows.

Thus, the third angle is given by 180 - 25 - 71.97 = 83.03 degrees.
We also use the sine rule to find the third side of the triangle as follows.

Therefore, amount of fencing needed to surround the perimeter of the picnic area = 45 + 20 + 46.97 = 111.97 ≈ 120 yds