I’m just going off of what I was told in fifth grade, and we were told it was finger nails. Hope this helps!
Answer:
Option A.
Step-by-step explanation:
Clarissa needs a $2,500 loan in order to buy a car.
There are 4 options of loan we will calculate all the options that pay the least amount of interest.
To calculate the interest we will use this formula :

Where P = Principal amount
R = rate of interest
T = time in years
A) Principal 2,500 interest 4.75% and time 18 months (1.5 years)

= $178.125
B) Principal 2,500 interest 4% and time 30 months (2.5 years)

= $250
C) Principal 2,500 interest 4.25% and time 24 months (2 years)

= $212.50
D) Principal 2,500 interest 4.50% and time 36 months (3 years)

= $337.50
The least amount of interest would be in option A.
The answer is 8.4 all you do is divide them together to get your answer.
The 3rd one is the answer
Answer:
The number is
students
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The population mean is
The standard deviation is 
The sample size is n = 2000
percentage of the would you expect to have a score between 250 and 305 is mathematically represented as

Generally

So


From the z table the value of 
and 


The percentage is 
The number of students that will get this score is

