I think the answer is 4 all of the above.
Answer:
16,900
Explanation:
Ending Inventory = 30% x 12,000 = 3,600
Beginning Inventory = 30% x 19,000 =5,700
Thus;
19,000 + 3,600 – 5,700 = 16,900
Therefore the Porch Cushion Company need to purchase in August,900 pound of foam of Cushion.
The answer in the space provided is sales presentation. In
this stage of selling process, it is where a sales representative tries to
determine which the buyers wants and he or she would likely present products
that would make the buyers think or to have a thought of buying the product
that has been offered down to him or her.
Answer:
The correct option is C
Explanation:
If say a child is 8 years has an IQ score that is the same with the score of an average 10 years old child, the mental score of that child is 10. From our example, if Terry who is 5 years performs as an average 5-year old child, then his mental score is 5. However the IQ Score will be
5/5 * 100 (Since 100 is the average IQ Score) = 100
At the end of a business email there is usually a signature or closing line or statement.