Answer:
option B is correct. Fracture will definitely not occur
Explanation:
The formula for fracture toughness is given by;
K_ic = σY√πa
Where,
σ is the applied stress
Y is the dimensionless parameter
a is the crack length.
Let's make σ the subject
So,
σ = [K_ic/Y√πa]
Plugging in the relevant values;
σ = [50/(1.1√π*(0.5 x 10^(-3))]
σ = 1147 MPa
Thus, the material can withstand a stress of 1147 MPa
So, if tensile stress of 1000 MPa is applied, fracture will not occur because the material can withstand a higher stress of 1147 MPa before it fractures. So option B is correct.
Answer: drive
Explanation:
The best word that would fit this sentence is drive. A vehicle owner should know how to drive, and they can get their vehicle checked by a qualified technician. The best word that would fit this sentence is drive. If you have power steering and you are able to <u>drive</u>, you should have your vehicle checked by a qualified technician.
Answer:
1.312 in
Explanation:
Data provided in the question:
Weight of the compressor, W = 227 pound
Number of legs = 4
Maximum pressure = 42 psi
Now,
Let F be the force taken by the legs
Therefore,
W = 4F
or
227 pound = 4F
or
F = 56.75 pounds
Also,
Force = Pressure × Area
or
56.75 pounds = 42 psi × πr² [ r is the diameter of one leg]
or
r² = 0.4301
or
r = 0.656
therefore,
diameter = 2r = 2 × 0.656
= 1.312 in
Answer:
It's indeed safer to suggest a 150 VA transformer. Following table however is the clarification given.
Explanation:
For 2 motors with 0.1 A, the Power will be:
P = 
= 
For 4 motors with 0.18 A, the Power will be:
P = 
= 
As we know, for 6 pilot lamps, the power is "5 W".
So,
The total power will be:
⇒ P = 
= 
Now,
Consider the power factor to be "0.95"
VA of transformer is:
= 
= 
= 
Answer:
106600 btu/s
<u>note:
</u>
<u><em>
solution is attached due to error in mathematical equation. please find the attachment</em></u>