Answer:
2.56 years
Explanation:
Payback period calculates the amount of time it takes to recover the amount invested in a project from its cumulative cash flows.
payback period = amount invested / cash flows
cash flows = $510,000 - $360,000 = $150,000
$384,000 / $150,000 = 2.56 years
Answer:
Limited Supply of lawyers will lead to increase in Lawyer Wages / Salaries
Explanation:
Labour Markets are at equilibrium where : Labour Demand (by firms) = Labour Supply (by employees).
Analysing the labour market for Lawyers : Previous anticipations finally leading to small graduating classes & limited supply of lawyers. This limited supply creates excess demand of lawyers. The mismatched excess demand (by firms) creates competition among buyer firms, which leads to increase in price (wages or salaries) of lawyers.
Answer:
a. 4.89%
b. 5.23%
Explanation:
We use the rate formula which is shown in the attached spreadsheet
Given that,
Present value = $2,000 × 108.96% = $2,179.20
Future value or Face value = $2,000
PMT = $2,000 × 5.7% ÷ 2 = $57
NPER = 16 years × 2 = 32 years
The formula is shown below:
= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after solving this,
a. The yield to maturity of the bond is 4.89%
b. The current yield would be
= 57 × 2 ÷ $2,179.20
= 5.23%