Answer:
in units: 18,900
in dollars: $ 41,013
Step-by-step explanation:
The break even point is the sales dollar amount or sales in unit at whichthe operating income of the firm equals to zero:
Where:

<em><u>Contribution margin:</u></em>
2.17 - 1.27 = 1 dollar per unit
Break even:
$18,900 fixed cost / $1 per unit = 18,900 units
Then, in sales:
18,900 x $2.17 each = 41.013
break even point:
Answer:
7890
Step-by-step explanation:
(5000*4%)+(x*5%)=594.50
200+(x*5%)=594.50
x*5%=394.50
x=7890
Answer:
My best answer is that the probability is 35/100 that the student chosen at random owns neither a laptop nor a mobile phone.
Step-by-step explanation:
If you go back and read the introductory passage, you will notice it says, "In a group of 100 students... 35 own either a laptop or a mobile phone, but not both." And I think the other numbers, I.E. 25 and 40, were just meant to throw us off. Therefore, I think 35/100 is the probability.