<span>A freight train completes its journey of 150 miles 1 hour earlier if its original speed is increased by 5 miles/hour. What is the train’s original speed?
***
let x=original speed
x+5=increased speed
travel time=distance/speed
..
lcd:x(x+5)
150(x+5)-150x=x(x+5)
150x+750-150x=x^2+5x
x^2+5x-750=0
(x-25)(x+30)=0
x=25
What is the train’s original speed? 25 mph</span>
Answer:
The number of customer needed to achieve is 34
Step-by-step explanation:
Given as :
The number of customer per hour = 8
The time taken = 8 hours
The rate of increase = 20 %
Let The increase in number of customer after 20 % increment = x
So , The number of customer after n hours = initial number × 
or, The number of customer after 8 hours = 8 × 
or, The number of customer after 8 hours = 8 × 4.2998
∴The number of customer after 8 hours = 34.39 ≈ 34
Hence The number of customer needed to achieve is 34 answer
<span>20.28% is the answer</span>