Answer:
(a) the rate of heat transfer to the coolant is Q = 139.71W
(b) the surface temperature of the shaft T = 40.97°C
(c) the mechanical power wasted by the viscous dissipation in oil 22.2kW
Explanation:
See explanation in the attached files
Answer:

Explanation:
The size needed to use the kerf on the laser properly is:


Answer:
its bad and to drive drunk is even worse
Answer:
The answer is "909.3928 KJ".
Explanation:

The method is isentropic since the cylinders are shielded.
Calculating the work:


Answer:
the difference in pressure between the inside and outside of the droplets is 538 Pa
Explanation:
given data
temperature = 68 °F
average diameter = 200 µm
to find out
what is the difference in pressure between the inside and outside of the droplets
solution
we know here surface tension of carbon tetra chloride at 68 °F is get from table 1.6 physical properties of liquid that is
σ = 2.69 ×
N/m
so average radius =
= 100 µm = 100 ×
m
now here we know relation between pressure difference and surface tension
so we can derive difference pressure as
2π×σ×r = Δp×π×r² .....................1
here r is radius and Δp pressure difference and σ surface tension
Δp =
put here value
Δp =
Δp = 538
so the difference in pressure between the inside and outside of the droplets is 538 Pa