Answer:
c) $40,000 to buy the part
Explanation:
For computing the better off first we have to compute the per unit cost which is shown below:
= Direct material per unit + Direct labor per unit + variable overhead + applied variable overhead
= $12 + $25 + $13 + $30 × 30%
= $12 + $25 + $13 + $9
= $59
The difference cost would be
= $59 - $55
= $4
Now the better off would be
= Number of units × difference cost
= 10,000 units × $4
= $40,000
The asset turnover = 1.84
<u>Explanation:</u>
Asset Turnover = Sales / Average total assets
First, we will calculate average total assets as below:
Average total assets = Beginning assets + Ending assets / 2
Beginning assets = assets on 12/31/2014 = $65173
Ending assets = assets on 12/31/2015 = $100676
Average total assets =
=
= $82924.5
Sales / Revenue = $152633
Now, putting these values in the asset turnover formula, we get,
Asset Turnover = Sales / Average total assets
Asset turnover =
= 1.84
Answer:
The correct answer is
c. The balances in a special journal must always reconcile to the general ledger.
good luck
Answer:
P(13,2) = 169
Explanation:
We have to calculate the combinations for left and right shoe considering is not the same having a right shoe blue and left red than having a right shoe rend and a left red.
there are 13 pairs from whcih she will take a single pair:

where:
n = number of pair = 13
r = shoes = 2 (one on each foot)

P(13,2) = 169