Answer:
The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule .
Step-by-step explanation:
Given as :
The mass of liquid water = 50 g
The initial temperature =
= 15°c
The final temperature =
= 100°c
The latent heat of vaporization of water = 2260.0 J/g
Let The amount of heat required to raise temperature = Q Joule
Now, From method
Heat = mass × latent heat × change in temperature
Or, Q = m × s × ΔT
or, Q = m × s × (
-
)
So, Q = 50 g × 2260.0 J/g × ( 100°c - 15°c )
Or, Q = 50 g × 2260.0 J/g × 85°c
∴ Q = 9,605,000 joule
Or, Q = 9,605 × 10³ joule
Or, Q = 9605 kilo joule
Hence The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule . Answer
Answer:
Possible value of k is √2
Step-by-step explanation:
The information given are;
The expression, 2·(√k - 1) + √8 to which may be added -6·√2 to obtain a rational number, we therefore have;
2·(√k - 1) + √8 - 6·√2 = R
Therefore, simplifying gives;
2·√k - 2 + 2·√2 - 6·√2 = 2·√k - 2 - 4·√2 = R
2·√k - 2 - 4·√2 + 2= R + 2 = R
2·√k - 2+ 2 - 4·√2 = R
2·√k - 2+ 2 - 4·√2 = R
2·√k + 0 - 4·√2 = 2·√k - 4·√2 = 2·(√k - 2·√2) = R
(√k - 2·√2) = R/2 = R
Therefore, √2 is a factor of √k such that √k - 2·√2 = R
Which gives k = x·√2, where x = a rational number
When x = 1, k = √2.
Therefore, a possible value of k is √2
Answer:
h=48
Step-by-step explanation:
You should create an even proportion. So you could do seconds over heartbeats or the other way around. I decided to do the other way around. Since yu want to see h in m minutes and in a minute there are 60 seconds, I did 8/10 = h/60. Instead of cross multiplying, I saw that 10 times 6 is 60 so 8 x 6=h. 8 x 6 = 48 so h=48.
Thank you for posting your question here at brainly. Below is the solution. I hope the answer will help you.
<span> x ( x+4) = 45 </span>
<span>5m X 5m AND 8m X 8m
</span>
5) x ( x+6) = 135
<span>x^2 +6x -135 = 0 </span>
<span>( x-9) ( x+15) = 0 </span>
<span>x = 9 </span>
<span>ANSWER 9 & 15</span>
Answer:
The bake sale raised $45.81.
Step-by-step explanation:
You take the fraction (1/3) and turn it into a decimal point (.33). Then, you multiply the total (137.45) by the decimal (.33) to get the total amount raised from the bake sale (45.81) .
Hope this helps! ;)