Answer:
a. Negative direction when t = 0s and positive direction when t = 2.83s
b. Negative direction
c. The train would be slowing down when t is between 0 and 1.633 s then speeding up when t is > 1.633 s
Step-by-step explanation:
The velocity function is the derivative of position function

The acceleration function si the derivative of velocity function

a. When s(t) = 0 then


t = 0 or


Plug both of the ts into the velocity function and we have
so negative direction
so positive direction
b. When a(t) = 0 then 6t = 0 so t = 0. v(0) = -8 so negative direction
c. As a = 6t and t is larger or equal to 0. Then a is also larger or equal to 0. The trains is speeding up if v is positive and slowing down when v is negative
When v is positive



or
(not possible)
Similarly, v is negative when t < 1.633 s
So the train would be slowing down when t is between 0 and 1.633 s then speeding up when t is > 1.633 s