Gross pay = $2,759.00
Total deductions = 7.65%+12%+7% = 26.65% = 0.2665
By thumb rule, rent and other fixed expenses ≤ 28% of Monthly gross salary
Therefore,
Allowed housing and fixed expenses = 0.28*2,759 = $772.52
Then, a. is the correct answer.
Answer:
Therefore, the probability is P=3/32.
Step-by-step explanation:
We know that Hiro has a stack of cards with one number from the set 1, 1, 2, 2, 3, 3, 3, 4 written on each card.
We calculate the probability that he pulls out a 3 first and then pulls out a 2 without replacing them.
The probability that he pulls out a 3 first is 3/8.
The probability of a second card being 2 is 2/8.
We get:

Therefore, the probability is P=3/32.
Answer:
Line segment
Explanation:
Hello,
To find the Unit Price of the loaves of bread just divide the cost by the amount of loaves it costed.
5.94 / 3 = $1.98
Each loaf (Unit Price) costs $1.98!
<u>The given options are:</u>
(A)the central angle measure of the sector divided by the total angle measure of a circle multiplied by the area of the circle will yield the area of the sector.
(B)the central angle measure of the sector divided by the total angle measure of a circle multiplied by the circumference of the circle will yield the area of the sector.
(C)the central angle measure of the sector multiplied by the area of the circle will yield the area of the sector.
(D)the central angle measure of the sector multiplied by the circumference of the circle will yield the area of the sector.
Answer:
(A)the central angle measure of the sector divided by the total angle measure of a circle multiplied by the area of the circle will yield the area of the sector.
Step-by-step explanation:
The area of the shaded sector can be determined using the formula:



Therefore, the formula is:

Therefore, the formula is best explained by Option A.