Answer: $385800
Explanation:
The amount of the cash flow to creditors will be calculated thus:
Begining total liabilities = $225000
Ending total liabilities = $200000
Interest = $360800
Cash flow to creditors will be:
= Begining total liabilities - Ending total liabilities + Interest
= $225000 - $200000 + $360800
= $385800
Answer: State Law.
Explanation:
This dispute falls under the jurisdiction of state law and so that is what the court will use. This is unless the company established a profit-sharing agreement as per the Uniform Limited Liability Company Act (ULLCA) and the state that they are in is one of the 19 states and District that enacted the UCCLA.
As the company never established a profit agreement principle, this falls under State law which normally calls for the division of profits equally amongst partners.
Answer:
The monthly deposit is calculated using PMT function :
rate = 1.2%/2 (converting annual rate into monthly rate)
nper = 12 * 5 (5 years of deposits with 12 monthly deposits each year)
pv = -3200 (Amount put into account now. This is entered with a negative sign because it is a cash outflow)
fv = 26865 (Required value of account after 5 years)
PMT is calculated to be $379.70.
The monthly deposit is $379.70.
Answer: a. Only I
Explanation:
In a sell or process further decision, the only cost that is relevant is the variable production cost that is incurred after split-off.
It should be noted that a split-off is when the parent company of an organization uses specified terms to divests its business unit
Answer:
A. The amount of fixed overhead deferred in inventories is $60,000
Explanation:
Unit product cost
Year 1 Year 2
Direct materials $12 $12
Direct labor $5 $5
Variable manufacturing
overhead $5 $5
Fixed overhead
$48 $36
($432,000 ÷ 9,000) ($432,000 ÷ 12,000)
unit product cost $70 $58
Fixed overhead deferred (1,000 × $48) $48,000
Fixed overhead released -$48000
Fixed overhead deferred (3000 × $36) $108,000
Net $48,000 $60,000
The amount of fixed overhead deferred in inventories is $60,000