Answer: $57488.50
Explanation:
The total cost to Ybarra of employing Ince for the year will be calculated thus:
Gross Salary = $53,000
Add: Social security tax = $53000 × 6.2% = $3286
Add: Medicare tax = $53000 × 1.45% = $768.50
Add: SUTA tax = $7000 × 5.4% = $378
Add: FUTA tax = $7000 × 0.8% = $56
Total cost to Ybarra of employing Ince will be $57488.50
The firm is not engaging in international trade is True.
(B) The firm is using a regional approach to international expansion.
<u>Explanation:</u>
When a company wants it's business to grow and expand in a new country it uses the regional approach. It is generally used when the company is quite established and it has a nice foothold in the country.
In the regional approach the business is first set up in the country and when it gains power it starts spreading across the borders to get a region as a whole.
Answer:
c. credit to Manufacturing Overhead of $92,000
Explanation:
Applied Manufacturing overhead was $92,000
So, The journal entry to record this will be,
Dr. Cr.
Work in Process of $92,000
Manufacturing Overhead $92,000
So, manufacturing overhead account is credited with the value of $92,000.
Answer:
=$246,000
Explanation:
Intended sales 3500 units
Selling price =$60
variable costs 35% of sales price is 35/100 x 60= $21
Contribution margin is 65% of sales price = 65/100 x 60 = $39
Fixed costs =$78,000
Sales revenue to make $81,900 will be
operating income = total contribution margin -Fixed costs
$81,900 = TCM - $78,000
TCM = $81,900 +78,000
TCM= 159,900
TCM is a product of contribution margins and sales units
159,900 =$39 x sales units
sales units = 159,000/ $39
sales units = 4,100
sales revenue = sales units x selling price
=$60 X 4100
=$246,000
Answer:
Option 2 should be selected
Explanation:
Using a rational approach which option most benefit and have a minimum cost. We will use the break-even level here to decide which option should be selected.
Option 1
Price per call = $30
Variable cost per call = $18
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $18 = $12
Fixed Cost = $15,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $15,000 / $12 = 1,250 calls
Option 2
Price per call = $30
Variable cost per call = $18 + ( $30 x 10% ) = $18 + $3 = $21
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $21 = $9
Fixed Cost = $9,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $9,000 / $9 = 1,000 calls
Difference = 1,250 calls - 1,000 calls = 250 calls
Option 2 is better option because it take 250 less calls to reach at break-even in the month. It should be selected.