The correct answer is 40 bars.
In order to find this amount we have to find when the y values are worth the same. Since both equations are equal to y, we can set them equal to each other to find a time when the y values are the same.
Company A = Company B
.75x = 10 + .50x ---> Now subtract .50x from both sides.
.25x = 10 ---> Now divide both sides by .25
x = 40
When x = 40 it will cost $30 from both companies.
Answer:
Four
Step-by-step explanation:
1. $3.10 divide by 5 = $0.62
2. $0.62 multiply by 4 = $2.48
So Levi bought 4 oranges
Complete question :
Each state imposes its own excise tax on gasoline. Suppose, for example, that the state of Massachusetts imposes a state gasoline tax of $0.26 per gallon. Suppose further that an average of 1,022,000 gallons of gasoline per day were sold in Massachusetts in 2010. The average revenue from gasoline tax in 2010 is approximately?
Answer:
$265,720
Step-by-step explanation:
Given that:
State gasoline tax = $0.26 per gallon
Average number of gasoline sold per day = 1,022,000 gallons
. From the availabke information given :
Revenue generated = gasoline tax per gallon multiplied by the average number of gallons sold
= $0.26 * 1,022,000
= $265,720