Answer:
(a) 99% Confidence interval = [ -230.11 , 29.11 ]
(b) We cannot conclude there is a significant difference in means for undergraduate and graduate rent.
Step-by-step explanation:
We are given the Monthly rent paid by undergraduates and graduate students.
Undergraduate Student Rents (n = 10) : 760, 770, 890, 660, 730, 790, 790, 690, 1,060, 680
Graduate Student Rents (n = 12) : 1,080, 920, 930, 880, 720, 920, 740, 830, 960, 880, 860, 870
Firstly let
= Sample mean of Undergraduate Student Rents
= Sum of all rent values ÷ n = 782
= variance of Undergraduate Student Rents =
= 14018
= Sample mean of Graduate Student Rents = 882.5
= variance of Graduate Student Rents =
= 9111.4
The pivotal quantity used here for confidence interval is;
~
where,
P(-2.845 <
< 2.845) = 0.99
P(-2.845 <
< 2.845) = 0.99
P(-2.845*
<
<2.845*
) = 0.99
P(
- 2.845*
<
<
+ 2.845*
) = 0.99
99% Confidence interval for
=
[
- 2.845*
,
+ 2.845*
]
[(782 - 882.5) - 2.845*
, (782 - 882.5) + 2.845*
]
= [ -230.11 , 29.11 ]
(b) After seeing the 99% confidence interval for the difference of mean monthly rent paid by undergraduates and graduate students, we cannot conclude that there is a significant difference in means for undergraduate and graduate rent because in the above interval 0 lies in between them .