Answer:
93.25% probability that they have taken this steroid
Step-by-step explanation:
Bayes Theorem:
Two events, A and B.

In which P(B|A) is the probability of B happening when A has happened and P(A|B) is the probability of A happening when B has happened.
In this question:
Event A: Positive test
Event B: Taking the steroid.
Suppose the probability of an athlete taking a certain illegal steroid is 10%.
This means that 
Given that the athlete has taken this steroid, the probability of a positive test result is 0.995.
This means that 
Positive test:
99.5% of 10%(If the athlete has taken).
100-99.2 = 0.8% of 100-10 = 90%(Athlete has not taken)
Then

Given that a positive test result has been observed for an athlete, what is the probability that they have taken this steroid

93.25% probability that they have taken this steroid
Answer:
78% probability that a randomly selected online customer does not live within 50 miles of a physical store.
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
In this problem, we have that:
Total outcomes:
100 customers
Desired outcomes:
A clothing vendor estimates that 78 out of every 100 of its online customers do not live within 50 miles of one of its physical stores. So the number of desired outcomes is 78 customers.
Using this estimate, what is the probability that a randomly selected online customer does not live within 50 miles of a physical store?

78% probability that a randomly selected online customer does not live within 50 miles of a physical store.
X = <span>weight of the baby.
y = </span>weight of the doctor.
z = weight of the nurse.
x + y = 78 so y = 78 - x
x + z = 69 so z = 69 - x
x + y + z = 142
substitute y = 78 - x and z = 69 - x into x + y + z = 142
x + y + z = 142
x +78 - x + 69 - x = 142
-x + 147 = 142
-x = - 5
x = 5
answer
<span>the weight of the baby was 5 kg</span>
Combined work problems
job/time + job/time = job/ total time
(1/80) + (1/100) = 1/T
(10/800) + (8/800) = 1/T
18/800 = 1/T
800/18 = T
44.44 hrs = T
Since its telling you that x is the number of years and the question is "How much does the cost of milk increase EVERY YEAR" then you can conclude that the cost is increasing by 0.25 each year