ax² + bx + c = 0
You know:
a = -2
b = 1
c = 3
The 1st option is your answer
-2x² + x + 3 = 0
a = -2
b = 1
c = 3
there is 0.015 kilos in 15 grams. if each can weighs 0.015 and he gets paid 50p per KG. 0.015 X 66 will get you 1 kilogram! so you have 66 cans to get 1 kg worth of cans. so there is 15 dollars and each kg is worth 50p- so 66 cans is = 50p
and there is 2 KG per dollar so 15 X 2 is 30! and then 66 X 30 is 1980!
66 for each KG and 30 represents how many 50p's are needed for 1 dollar!
so that is 1980 cans to get 15 dollars!
Answer:
D. Obtain a cluster sample by randomly selecting 20 counties and visiting every restaurant within those counties.
Step-by-step explanation:
Since this executive wants to minimize cost and expenses he should use a cluster sample of 20 counties and using the selected counties as a representative of the whole. Cluster sampling is a good and useful way of doing market research. It is more economical than other sampling methods and as the executive cannot get information on the whole population, he would be able to get information from the clusters.
there are 24 dogs, each one gets 8oz of dog food twice a day, so for 1 day only that'd be 16 oz, for 7 days for 1 dog only that'd be 16+16+16+16+16+16+16 oz or 112oz, just for 1 dog alone for 7 days(week).
now, there are 24 dogs, each one gets 112oz every week, 24 * 112 ounces.
So the first 20 boxes at 4.45 a piece will total 89.
The next 25 at 4 each will be 100.
Add those and you have 189 dollars, which is a spare of 45.
45/3.75 = 12 .
So the answer is 57