answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
givi [52]
2 years ago
11

Simpson deposits $1,200 in a savings account that earns simple interest at the rate of 5% per year. What interest does he earn a

t the end of 1 year
Mathematics
2 answers:
tigry1 [53]2 years ago
8 0

Answer:

i think its 1260

nydimaria [60]2 years ago
7 0

Answer:

<h2>1,260 </h2><h3>"One thousand two hundred and sixty"</h3><h3>hope this helps yaa!!</h3>

You might be interested in
Eli needs pieces of ribbon cut into strips that are 2 1\2 feet long. The roll of ribbon is 7 1\2 feet long. Which expression cou
julsineya [31]

Answer: There are 3 strips that can be cut from the roll of ribbon.

Step-by-step explanation:

since we have given that

Length of a ribbon is given by

7\frac{1}{2}\ ft\\\\=\frac{15}{2}\ ft

Length of pieces of ribbon cut into strips is given by

2\frac{1}{2}\ ft\\\\=\frac{5}{2}\ ft

So, we need to find the number of strips that can be cut is given by

\text{ Number of strips }=\frac{\text{Length of roll}}{\text{ Length of strip}}\\\\=\frac{\frac{15}{2}}{\frac{5}{2}}\\\\=\frac{15\times 2}{2\times 5}\\\\=\frac{15}{5}\\\\=3

Hence, there are 3 strips that can be cut from the roll of ribbon.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A survey of 2645 consumers by DDB Needham Worldwide of Chicago for public relations agency Porter/Novelli showed that how a comp
Andre45 [30]

Answer:look it up

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Mrs. aviles is planning a fruit-cup party for a class of 18 students and two teachers. She spends $10 for a package of snacks an
zzz [600]

Answer:

domain is x = 3

Thus domain means that for every fruit cup costs $3

Range is f(20) = 60

Step-by-step explanation:

We are given;

Total students for the fruit cup party = 18

Total teachers for the fruit cup party = 2

Cost of each fruit cup =$ 3

Delivery charge = $ 10

Now, the total number of people attending the party = Total number of students + Total number of teachers

Thus;

Total number of people attending party = 18 + 2 = 20

Since cost of each fruit cup is $3.

Thus, for 20 fruit cups, the function is;

f(x) = 20x where x is cost of each fruit cup.

It means the cost of 20 fruit cups = $3 × 20 = $60

Thus, domain is x = 3

Thus domain means that for every fruit cup costs $3

Range is f(20) = 60

6 0
1 year ago
Victoria filled up her car with gas before embarking on a road trip across the country. The car uses 1.75 gallons of gas for eve
lozanna [386]

Answer:

G = 14 - 1.75(t)

Where G is the number of gallons of gas remaining;

14 represents the amount of gas in gallons in the full gas tank of the vehicle

t is the number of hours

Step-by-step explanation:

Here, we want to write an equation.

We are told that the car uses 1.75 gallons of gas every hour and after 4 hours 7 gallons were left

In the 4 hours, the amount of fuel used will be 1.75 * 4 = 7 gallons

So therefore since we have 7 gallons left, the amount of gallons in the full tank of the vehicle will be 7 + 7 = 14 gallons

Hence, the equation we want to write will be;

G = 14 - 1.75(t)

6 0
2 years ago
Which are examples of unit rates? Check all that apply.
mylen [45]
I believe the answer is $100 for 5 tickets. I hope this helps!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the solution set of (x - 2)(x - 3) = 2? {1, 4} {2, 3} {4, 5}
    10·2 answers
  • A full bag of dog food weighs 5 1 2 pounds. How much dog food do you have if there are 3 3 4 bags in the cupboard
    5·2 answers
  • Chords WP and KZ intersect at point L in the circle shown
    12·1 answer
  • What is the rate of change in y per unit change in x for the function 30x+5y=15
    14·1 answer
  • A parcel delivery company delivered 103,000 packages last year, when its average employment was 84 drivers. This year the firm h
    5·1 answer
  • Rewrite each expression as a product of two or quotient of two powers ​
    15·1 answer
  • Alec and Kiara went to Freddy's Yogurt Shop for frozen yogurt. Alec got 8.6 ounces of strawberry frozen yogurt, and Kiara got 8.
    7·2 answers
  • Which expression is equivalent to Two-thirds x minus one-half y minus four-fifths? One-third x minus one-fourth y minus four-fif
    13·2 answers
  • Mia records the distance traveled in x minutes in the table below, while Alexa uses a graph to record her distance traveled over
    6·2 answers
  • Is 9r+16=π5<br> 9<br> r<br> +<br> 16<br> =<br> π<br> 5<br> a literal equation?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!