Answer:
Critical value t-score=2.701.
Step-by-step explanation:
When we calculate a confidence interval with an unknown population standard deviation, we estimate it from the sample standard deviation and use the t-score instead of the z-score.
The critical value for t depends on the level of confidence and the degrees of freedom.
If the sample size is 42, the degrees of freedom are:

For a confidence level of 99% and 41 degrees of freedom, the critical value of t is t=2.701.
Answer:
Ramon would need 27 bags
Step-by-step explanation:
This is because if you divide 6.75 by 0.25 you would get 27
answer is 132
because the whole amount of the oranges is 150 so the unsold 82 percent will be 132
If Ian uses 1/20 of the ketchup 4 times, this is equal to 4/20, or

.

can be simplified to

, which means we need to work out

of 12.2

is equivalent to 20%, which as a decimal is 0.2
0.2 x 12.2 = 2.44 - however, this is how much he has
used, and we need to figure out how much is left.
12.2 - 2.44 = 9.76
So, Ian has 9.76 oz remaining :)
Answer: i don’t know I just really need need points soory for wasting your time
Step-by-step explanation. i don’t know I just really need need points soory for wasting your time