Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years
It’s 29b disinfect r Fido’s w. R fndjdjdis
Answer:
Option C: 0.28
Step-by-step explanation:
This is a binomial probability distribution problem.
Now, we want to find the probability that at least 2 thumbtacks land pointing up when 5 thumbtacks are tossed. This is written as;
P(X ≥ 2) = P(2) + P(3) + P(4) + P(5)
From the histogram;
P(5) = 0.02
P(4) = 0.02
P(3) = 0.05
P(2) = 0.19
Thus;
P(X ≥ 2) = 0.19 + 0.05 + 0.02 + 0.02
P(X ≥ 2) = 0.28
Answer:
d≈288.85
C Circumference
907.46
Step-by-step explanation: