Answer and Explanation:
The computation is shown below:
a. For the maximum amount that spend each month on mortgage payment is
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 28%
= $924
b. . For the maximum amount that spend each month on total credit obligatons
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 36%
= $1,188
c. Now the maximum amount spend for all other debt is
For monthly mortgage
= $924 × 70%
= $646.8
And, for mortgage debt
= $1,188 × 70%
= $831.60
<span>$322,970
The expression for the cash balance at the end of the month is
B = I + R - P
where
B = Balance at the end of the month.
I = Initial balance at the beginning of the month.
R = Receipts received during the month.
P = Payments made during the month.
So let's substitute the known values we have and solve for P
B = I + R - P
95230 = 72600 + 345600 - P
95230 = 418200 - P
95230 + P = 418200
P = 322970
So the cash payments made were $322,970</span>
A tradeoff is a balance achieved between two desirable but incompatible feature. So the reasonable answer would be B
Answer: See explanation
Explanation:
a. Direct material = 4 × 33300 = Make $133200 ; Net income increase
Direct labor = 5 × 33300 = Make $166500 ; Net income increase
Variable costing= 0.61 × $166500 = Make $101565 ; Net income increase
Fixed manufacturing = Make 43100 ; Buy 43100 ;
Purchase price = 13.16 × 33300 = Buy $438228 ; Net income decrease
Total annual cost:
Make: $444365
Buy: $481328
Net income decrease = $36963
b. No, Pottery Ranch should not buy the finials. There's an incremental cost of $36963.
c. Incremental revenue = $50,367
Incremental cost = $36963
Incremental revenue = $50367 - $36963 = $13404
In this case, it should be bought.
Answer:
The amount of bond issuance is $2,085,500
Explanation:
The computation of the amount of bond issuance is shown below:
= Raise capital + attorney cost - underwriter spread
= $2,000,000 + $150,000 - 3% of $2,150,000
= $2,150,000 - 3% of $2,150,000
= $2,150,000 - $64,500
= $2,085,500
Hence, the amount of bond issuance is $2,085,500
We simply applied the above formula so that the correct value could come