Answer: equilibrium price = 4
Quantity of avocado = 110units
Explanation:
Q = 104 - 40p + 20tp + 0.01Y........eq1
Q = 58 + 15p - 20pf...........eq2
pt = $0.80,
Y = $4,000,
pf = $0.40
From eqn1 substituting of into it
Q = 104 - 40p + 20($0.80) + 0.01($4000)
= 104 - 40p + 16 + 40
= 160/40p
p = 4 equilibrium price
From eqn2. Substituting p and pf into it.
Q = 58 + 15p - 20pf
Q = 58 + 15(4) - 20($0.40).
Q = 58 + 60 - 8
Q = 110 quantity of avocado
Answer:
net pension expense (or revenue) under U.S.GAAP is $600
Explanation:
the past service cost included in the 2013 net pension expense ( or revenue) under U.S. GAAP is calculated below;
past service cost = { ( <u>increase PSC for vested employees</u>)
(remaining working life of vested employees)
+
{(<u> increase PSC for non-vested employee)</u>}
( remaining working life of non- vested employees)
past service cost = { $5000/10years) + ( $ 2000/20years)
past service cost = $500 + $100
past service cost =$600
Therefore the past service cost included in the 2013 net pension expense (or revenue) under U.S.GAAP is $600
Answer:
D. higher profits will induce expanded production.
Explanation:
If the price of a good increases and the cost remains the same ,profits earned would increase.
For example if price of a pen was initially $5 and rose to $7. The cost of making a pen is $3. Total profit would rise from $2 to $4.
According to the law of supply, the higher the price, the higher the quantity supplied and the lower the price, the lower the. quantity supplied. Therefore, the higher price would attract more producers and production would increase. Existing producers would also increase output.
I hope my answer helps you.