Markup is the amount added to the cost price of goods to cover overhead and profit.
Sue’s Corner Market has a markup of 60% on bottled water.
Let us say original price was $x.
Now price after markup is $2.
So we can make an equation like:
original price + markup price = price after markup
x + 60% of x =2


dividing both sides by 1.6
x= 1.25
So original price was 1.25 dollars.
Answer:
Blue 7/17 = Nearly 0.41
Red 6/17= Nearly 0.35
4/17= Nearly 0.23
Step-by-step explanation:
The Probability is 13/17 if im wrong then sorry i havent done this in a while
Answer:hrhdhf end b
Step-by-step explanation:
Rndjdbajrcb
Syliva
T=72÷8=9 years
Manul
T=72÷7.25=9.9=10 years
Option A
Answer:
Hey there!
We can solve this by multiplying 0.3 by 546, which is about 164.
Hope this helps :)