Answer:
5 Miles
Step-by-step explanation:
5 Miles = 1 Miles = $2 X 5 = $10
1 Person = $1
Therefore 2 People = $1 X 2
we know that
The probability that "at least one" is the probability of exactly one, exactly 2, exactly 3, 4 and 5 contain salmonella.
The easiest way to solve this is to recognise that "at least one" is ALL 100% of the possibilities EXCEPT that none have salmonella.
If the probability that any one egg has 1/6 chance of salmonella
then
the probability that any one egg will not have salmonella = 5/6.
Therefore
for all 5 to not have salmonella
= (5/6)^5 = 3125 / 7776
= 0.401877 = 0.40 to 2 decimal places
REMEMBER this is the probability that NONE have salmonella
Therefore
the probability that at least one does = 1 - 0.40
= 0.60
the answer is
0.60 or 60%
To answer this question you should begin with the coin that has a higher value. If you start with the dime and then just add the correct number of pennies to total $0.40, you will see that you will need 3 dimes ($0.30) and 10 pennies ($0.10).
I used a guess and check strategy starting with 2 dimes.