Answer:
Lance will arrive at the airport at 10:00 AM.
Step-by-step explanation:
Lance left his house at 6:00 AM, and drove to the airport, which is 220 miles away, at 55mph; therefore, the time
it takes Lance to cover the distance of 220 miles is


Thus, it takes Lance 4 hours to reach the airport, and since he departed at 6:00 AM, he will arrive at the airport at (6+4):00 AM + 10:00 AM.
Multiply 2.25 by each answer and 750 and write down the total next multiply 3.25 by each answer lowest to highest once you get a product that is higher than you writen down answer play around with the numbers until you get the exact amount D 760 2.25 times 760 is 2460 by 3.25 its 2570 you save 10 dalloars and are able to pay for the food and band
Answer:
7.5 rating points
Step-by-step explanation:
The computation of the rating for Men 18-34 for program X is shown below:
Given that
Number of men 18 -34 watched a program X = 15,000 = X
Number of men 18 - 34 watched in a same time = 32,000
And, the total households in the market = 200,000 = Y
So, the rating for men 18-34 for program x is


= 7.5 rating points
We simply applied the above formula
The answer to this question would be: 5 second
In this question, you are given the initial distance (300ft), car velocity(48ft/s) and the final distance(60ft). You are also given the equation to calculating the distance, so this question should be easier. The question is when the time where the distance is 60 ft. So the answer would be:
distance= 300-48t
60 = 300ft- 48t
48t= 300- 60=240
t= 5
Graph B represents the function g(x)=x^3-2 Graph C represents the function h(x)=2x^3