Answer:
The Answer is: The first number is -70 and the second number is -68.
Step-by-step explanation:
Let f = first number and s = second number.
The sum of both is -138:
f + s = -138
The difference is -2
f - s = -2
Solve for f:
f = -2 + s
f = s - 2
Substitute:
s - 2 + s = -138
2s = -136
s = -68, the second number
Solve for f:
f = s - 2
f = -68 - 2 = -70, the first number
Proof:
f + s = -138
-68 + (-70) = -138
-138 = -138
Then:
f - s = -2
-70 - (-68) = -2
-70 + 68 = -2
-2 = -2
Hope this helps! Have an Awesome Day!! :-)
Answer:
Shopper spend $3 on Apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges
Step-by-step explanation:
Cost of one pound of Apple = $2x
Cost of one pound of Grapes = $(6x-5)
Cost of one pound of Oranges = $(x+2)
A shopper purchases one pound each of apples, grapes, and oranges and spends $10.50.
It can be written as: 
We need to find how much the shopper spend on each fruit.
First we need to find value of x by solving equation

Solving:

The value of x is: x=1.5
Now finding cost of one pound each fruit by putting x=1.5
Cost of one pound of Apple = $2x = 2(1.5) = $3
Cost of one pound of Grapes = $(6x-5) = (6(1.5)-5)= $4
Cost of one pound of Oranges = $(x+2)=(1.5+2)=$3.5
So,
Cost of one pound of Apple = $3
Cost of one pound of Grapes = $4
Cost of one pound of Oranges = $3.5
So, shopper spend $3 on apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges
Since , the relation is linear .
Let equation is y = mx + c .
Putting , x = 0 and y = 32 .
32 = c .......( 1 )
Also , putting x = 100 and y = 212 .
We get :
212 = 100m + c .......( 2 )
Comparing equation 1 and 2 .
100m = 212 - 32
x = 1.8
Therefore , y = 1.8x + 32 .
Hence , this is the required solution .
Answer: 46%
Step-by-step explanation:
Recombination frequency =Number of recombinant offspring ÷ total number of offspring × 100%
Number of recombinant offspring= 46 ( number of offspring with the same genetic combination as the parent which in this case are the tall antennae TA)
Total number of offspring = 46+7+5+42= 100
Recombination frequency= 46/100 × 100%
=46%
Thanks
Answer:
The sample size should be 273 students
Step-by-step explanation:
Here Raina wants to use 90% interval then
ME = z. SE
SE = s d/√n at end
ME/z = s d/√n
n={z.sd/ME)²
Z = 1.65 =>due to 90%confidence interval
ME= 24
sd=250
putting these value in the question we get 273 students