Answer:
Gene's Gloves was given the right to dump 5,000 gallons of harmful chemicals. It will need to spend $10,000 ($1 per gallon x 10,000 gallons) to substitute harmful chemicals for harmless chemicals in order to keep working.
Wally's Wallet was also given the right to dump 5,000 gallons of harmful chemicals. It will need $60,000 ($3 per gallon x 20,000 gallons) to treat those chemicals and turn them harmless in order to keep working.
If Gene can sell its right to dump 5,000 gallons to Wally, for a price higher than $5,000 but lower than $15,000, both companies would win:
Gene would spend $15,000 in harmless chemicals but it would have between $5,001 and $14,999 in revenue from the selling of "pollution rights".
Wally will spend $45,000 in treating harmful chemicals but it will have to pay Gene between $5,001 and $14,999 for buying their "pollution rights".
Answer:
$1000
$1010
Explanation:
The formula for determining simple interest = principal x time x interest rate
The formula for determining compound interest = future value - amount invested
FV = P (1 + r)^n
FV = Future value
P = Present value
R = interest rate
N = number of years
1000 X 0.01 X 1 = $10
Given the figures in the question, the simple interest each year would be $10 based on $1000
But the compound interest in year 2 = 1000 x (1.01)^2 = 1020.10
1020.10 - 1000 = 20.1
compound interest in year 2 = 20.1 - 10 = 10.1
or
1010 x 0.01 x 1 = 10.1
Answer:
$24,000 ordinary income
$1,600 interest income
$20,000 guaranteed payment.
Explanation:
Calculation for what how much income will Percy report for the year and what is its character
Calculation for Percy Ordinary income: 120,000 - 40,000 - 20,000
= 60,000 x 40%
= 24,000.
Calculation for Percy Interest income:
4,000 x 40%
= 1,600
Guaranteed Payment: 20,000
Therefore what Percy will report will be: $24,000 ordinary income
$1,600 interest income
$20,000 guaranteed payment.
Answer:
C. The accept/reject decision depends on the firm's risk-adjustment policy. If Weatherall's policy is to increase the required return on a riskier-than-average project to 3% over rS, then it should reject the project.
ANSWER: B) Lease the car with a 0 percent down payment.
EXPLANATION: The car Mark wants to buy has a price of $30,000 whereas his savings account has $500 and checking account has $300 which adds up to $800. The amount of money Mark has is only 2.66% of the cost of the car.
If he tries for option A which is buying the car with 10% down payment, then it would not have been possible as 10% of the car price would be $3,000. Mark at this moment will be short of money by $2,200.
If he tries for option B which is leasing with 0% down payment, Mark will be able own the car without paying any money and also saving the entire amount that his savings account and checking account has.
If he tries for option C which is leasing by paying 35% down payment, Mark will need $10,500. He will run short of money by $9,700.
If Mark tries for option D which is purchasing the car by paying 20% down payment, then he will need $6,000 which is impossible for Mark even if he pulls in money from both the accounts. He will run short of money by $5,200.