A tradeoff is a balance achieved between two desirable but incompatible feature. So the reasonable answer would be B
Answer:
0.00573
Explanation:
Cost of the bond today = $99.43
Value of bond at end of year = $100
Difference = $100 - $99.43 = $0.57
This $0.57 represents earnings on such bond value, that is yield on the bond.
Thus, yearly yield = $0.57/$99.43 = 0.00573
This value represents the discount rate of 1 year on $100 that is for which present value $99.43.
Final Answer
0.00573
Answer:
The correct answer is Cost leadership.
Explanation:
Cost leadership are those strategies with which products similar to those of other companies are offered at a lower cost, that is, a certain company is considered to be the lowest cost producer in its industrial sector in order to achieve a differentiation.
At lower prices than its rivals, the leader's position translates into higher returns, however, standard products should not be sold ignoring the basis of product differentiation itself, since, if the customer does not perceive the product as comparable, The company must set very low prices in relation to the competition to achieve sales.
The sources to obtain this type of advantages are varied and depend on the structure of the industrial sector itself, including economies of scale, the use of proprietary technology, preferential access to the raw material, among others.
The cost leadership strategy aims to make a company the leader, rather than several companies struggling to reach that position, as this implies tough rivalry and competition that can have unfavorable consequences for all.
<u>PART A:</u>
The government has voted for budget neutral tax cut policy in order to avoid the enhancement in the deficit. Thereby, government spending will be reduced by an amount of $8 billion.
<u>PART B:</u>
The calculation for fall in GDP is as follows:

Multiply with change in government expenditure,

Thus, if the government expense is reduced by $8 billion then fall in GDP is by $53.33 billion
<u>EFFECT ON GDP DUE TO REDUCTION OF TAX:</u>

Multiply with change in tax,

Thus, when the taxes are reduced by $8 billion, then GDP shows an increase by $45.33 billion.
Therefore, change in equilibrium level of real GDP = -$8 billion ( -53.33 billion + 45.33 billion).
Answer:
$50
Explanation:
Dividend discount model (DDM) is used to calculate intrinsic value of a stock. Since the dividends are expected to grow indefinitely, the formula will be as follows;
Price (P0) = D1 / (r-g)
where D1 = Next year's dividend = 2.50
r = required rate of return = 12% or 0.12 as a decimal
g = dividend growth rate = 7%
Price (P0) = 2.50/(0.12-0.07)
P0 = 2.50 /0.05
P0 = $50