Answer:
a) A = 1667 and B = 2353
b) Oven A
c) Oven A
d) Below 13,333 pizza: Oven A
Above 13,334 pizza: Oven B
Explanation:
We have the following data:
Oven A: Oven B:
Capacity 20 p/hr 40p/hr
Fixed Cost $20,000 $30,000
Variable Cost $2.00/p $1.25/p
Selling Price: $14
a) Break-even point → Cost = Revenue
(
refers to the number of pizza sold)
Oven A:
20000 + 2
= 14
20000 = 14
- 2
= 20000/ 12
= 1666.67 ≈ 1667 pizza
Oven B:
30000 + 1.25
= 14
30000 = 14
- 1.25
= 30000/ 12.75
= 2352.9 ≈ 2353 pizza
b) Comparing both oven for 9,000 pizza
Profit = Selling Price - Cost Price
Oven A:
Profit = (9000 x 14) - (20,000 + 2 x 9000)
Profit = 126000 - 38000
Profit = 88000
Oven B:
Profit = (9000 x 14) - (30,000 + 1.25 x 9000)
Profit = 126000 - 41250
Profit = 84750
Oven A is more profitable.
c)
Oven A:
Profit = (12000 x 14) - (20,000 + 2 x 12000)
Profit = 168000 - 44000
Profit = 124000
Oven B:
Profit = (12000 x 14) - (30,000 + 1.25 x 12000)
Profit = 168000 - 45000
Profit = 123000
Oven A is more profitable.
d) Using the equation formed in a):
20,000 - 12
< 30,000 - 12.75
12.75
- 12
< 30000 - 20000
0.75
< 10000
< 10000/0.75
< 13333.3
Hence, if the production is below 13,333 Oven A is beneficial.
For production of 13,334 and above, Oven B is beneficial.