Answer:
(a)
Plastic section modulus Z =92.72 in^3
Plastic moment Mp = 4636 kip-in
(b)
Elastic section modulus S = 80.88 in^3
Yield moment My = 4044 kip-in
Explanation:
The solution and complete explanation for the above question and mentioned conditions is given below in the attached files.i hope my explanation will help you in understanding this particular question.
Answer:

Explanation:
The size needed to use the kerf on the laser properly is:


Answer:
Velocity components


For Acceleration components;



Explanation:
We are given:


We first need to find the radial position r of washer in x-y plane.
Therefore

r = 500 mm
To find length along direction OA we have:

Therefore, the radial and vertical components of velocity will be given as:


Where Q is the angle between OA and vector r.
Therefore,


• 
• 
The radial and vertical components of acceleration will be:


Therefore we have:
• 
• 
• 
Note : image is missing, so I attached it
Answer:
design angle ∅ = 4.9968 ≈ 5⁰
Explanation:
First calculate the force Fac :
Fac = 
= 
= 708.72 Ib
using the sine law to determine the design angle

hence ∅ = 
=
= 4.9968 ≈ 5⁰
Answer:
Ability to rotate at higher speeds
Explanation:
Constant K1 becomes greater than the other constant K2
This translates to that the motor being able to rotate at high speeds, without necessarily exceeding the nominal armature voltage.
The armature voltage is the voltage that is developed around the terminals of the armature winding of an Alternating Current, i.e AC or a Direct Current, i.e DC machine during the period in which it tries to generate power.