answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ludmilkaskok [199]
1 year ago
14

Alexandra and her children went into a grocery store and she bought $7.65 worth of

Mathematics
1 answer:
zalisa [80]1 year ago
3 0

Answer:

\large \boxed{\text{3 apples and 6 bananas}}

Step-by-step explanation:

 Let a = the number of apples

And b =  the number of bananas. Then,  

\begin{array}{rcll}(1) \, 1.75a + 0.40 b & = & 7.65&\\(2)\, \, \, \, \quad \qquad a + b & = &9&\\(3) \, 0.40a + 0.40b & = &3.60&\text{Multiplied (2) by 0.40}\\1.35a &  =&4.05\\(4) \, \,  \quad \qquad \qquad a & =& \mathbf{3}&\text{Divided each side by 1.35}\\3 + b & = &9& \text{Substituted(4) into (2)}\\b &=& \mathbf{6}&\text{Subtracted 3 from each side}\\\end{array}\\\text{They bought $\large \boxed{\textbf{3 apples and 6 bananas}}$}

Check:

\begin{array}{cccl}3(1.75) + 6(0.40) = 7.65 & \qquad & 3 + 6 = 9\\5.25 + 2.40 = 7.65 & \qquad & 9 = 9\\7.65 = 7.65 & \qquad & \\\end{array}

OK.

You might be interested in
Maya is choosing between several pay plans for her new job. If she usually has monthly sales of about $5,000, which plan would a
Bond [772]
The right answer for the question that is being asked and shown above is that: "D. plan D." Maya is choosing between several pay plans for her new job. If she usually has monthly sales of about $5,000, the plan that would allow Maya to earn the most money in a month is D. plan D<span>
</span>
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Tia’s tent is in the form of a triangular prism as shown below if Tia plans to waterproof the tent excluding the pace what is th
Marat540 [252]

just multiple it all together

7 0
1 year ago
Henri has $24,000 invested in stocks and bonds. The amount in stocks is $6,000 more than three times the amount in bonds. Call t
makvit [3.9K]

Answer:

The solve of that problem is that Hernry invested $18.000 in stocks and $6.000 in bonds.

Step-by-step explanation:

First, to explain you have to do a multiplication about 6 on three. Like three times more than bonds, the result is 18. Then you have to do a  subtraction on $24.000 less $18.000, and the result is $6.000, so six is the amount on bonds. And is three times less than stocks, like the questions ask.

4 0
2 years ago
Read 3 more answers
Apply the distributive property to factor out the greatest common factor of all three terms. 24c+36d+18
mihalych1998 [28]

Answer:

GCF = 6

Step-by-step explanation:

24c+36d+18

6(4c)+6(6d)+6(3)

6(4c+6d+3)

7 0
1 year ago
Sydney earns a yearly salary of $32,000. Sydney's salary is equal to 40% of her boss' yearly salary. What is the yearly salary o
Oliga [24]

Answer: $80,000

Step-by-step explanation:

40%___$32,000

100%___X=$80,000

(100*32,000)/40 = 80,000

6 0
1 year ago
Other questions:
  • What value of x is in the solution set of 3(x – 4) ≥ 5x 2? A) -10 B) -5 C) 5 D) 10
    10·2 answers
  • What is (0.5x + 15) + (8.2x- 16.6)
    15·1 answer
  • When 54,702 is divided by 25, the quotient is 2,188 R ___.
    13·2 answers
  • Riya is applying mulch to her garden. She applies it at a rate of 250,000 cm^3 for every m^2 of garden space
    15·2 answers
  • Store A advertises a sale for 3 loves of bread for $5.94. Explain how to use an equivalent rate to find the unit price of the br
    8·2 answers
  • Felicity set the thermostat in her living room to 68°F. The room temperature t, in degrees Fahrenheit, m minutes after the therm
    7·1 answer
  • The size of fish is very important to commercial fishing. A study conducted in 2012 found the length of Atlantic cod caught in n
    9·1 answer
  • The results of a mathematics placement exam at two different campuses of Mercy College follow: Campus Sample Size Sample Mean Po
    10·1 answer
  • Floors, Inc. offers terms of 2/10, n/30 to credit customers. Tile Magic Corp. purchased 100 tile cutters with a list price of $2
    9·1 answer
  • Orange M&amp;M’s: The M&amp;M’s web site says that 20% of milk chocolate M&amp;M’s are orange. Let’s assume this is true and set
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!