The answer is 5 cakes.
EXPLANATION
To solve this, you work out that 1/4 of an hour is 15 mins 2/5 of an hour is 24 mins and that 3 1/4 hours is 195 mins.
Using these, we can work out that it takes 39 mins per cake (15 for frosting + 24 for decorating). When we divide 195 by this we get 5, meaning that the answer is 5 cakes.
Hope this helps!
Answer:
0.033 ft
Step-by-step explanation:
Let g = 32.2 ft/s2 and h be the maximum height that water can be filled before the sides shatter.
Pressure is distributed from 0 to maximum at the bottom like the following equation:

So the force generated by water pressure on the side of the tank is

where s = 6ft is the side length of the tank. This force cannot be larger than 200lb



Answer: b. 0.8413
Step-by-step explanation:
Given : The average time taken to complete an exam, X, follows a normal probability distribution with
and
.
Then, the probability that a randomly chosen student will take more than 30 minutes to complete the exam will be :-
[using z-value table]
Hence, the probability that a randomly chosen student will take more than 30 minutes to complete the exam = 0.8413
x=6x-2 This would be your answer, hope this helps if you need any further explanation feel free to let me know and I would be happy to help you out.