Answer: Po = Do(1+g)/Ke-g
Po = $3.10(1-0.109)/0.13 - (-0.109)
Po = $3.10(0.891)/0.13+0.109
Po = $3.10(0.891)/0.239
Po = $11.56
Explanation: The current market price of the stock equals the current dividend paid multiplied by 1+g divided by the excess of cost of equity over growth rate. The growth rate is negative in this case, thus, the growth rate would be deducted from 1. Moreso, the growth rate will be added to cost of equity since it is negative. Thus, the amount that the investor will be willing to pay is $11.56.
Answer:
Beneficiary recognized gain is $510000.
Explanation:
The amount paid by the decedent for the stock = $280000
The market value of the stock at the time of death = $500000
The selling price or the amount received by the beneficiary by the sell of stock = $510000
Since the recognized gain is calculated by subtracting the amount paid by the person to buy the stock from the amount that he receives from the sale of stock. But in this case, the beneficiary pays zero for the stock but gets all the money after selling.
Beneficiary recognized gain = amount received from the sell – the amount paid by the beneficiary.
= $510000 – 0
= $510000
Answer:
a. 4.89%
b. 5.23%
Explanation:
We use the rate formula which is shown in the attached spreadsheet
Given that,
Present value = $2,000 × 108.96% = $2,179.20
Future value or Face value = $2,000
PMT = $2,000 × 5.7% ÷ 2 = $57
NPER = 16 years × 2 = 32 years
The formula is shown below:
= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after solving this,
a. The yield to maturity of the bond is 4.89%
b. The current yield would be
= 57 × 2 ÷ $2,179.20
= 5.23%
Answer:
B) 15 decision variables, 8 supply/demand constraints.
Explanation:
To determine the number of decision variables all we have to do is multiply the number of groves by the number of processing plants = 3 x 5 = 15. There are 15 possible ways that oranges can go from one specific grove to one specific processing plant.
To determine the supply/demand constraints we add the number of groves (supply) and processing plants (demand) = 3 +5 = 8