Answer:
concentration of Mg ion = 0.0122 g/L
Explanation:
Given data;
initial concentration of Magnesium in water is 40 mg/l
concentration of 
we have dissociation reaction Magnesium dioxide

from above reaction we can conclude
concentration of 
Mass of magnesium ion is calculated as = Mg mole * molar mass of magnesium
concentration of Mg ion = 0.0005*24.305 g/mol = 0.0122 g/L
Answer:
(166.0 mm Hg) (273.15 mL) = (760.0 mm Hg) (x)
Answer:
Answer for the question:
Given a 8-bit ripple carry adder and the following four input scenarios: (i) A4 + 1F, (ii) AB+55, (iii) CA+34, (iv) 6D+29. a) Under which input scenario can adder generate correct output with the minimal delay? b) Under which input scenario can adder generate correct output with the maximum delay?
Is given in the attachment.
Explanation:
Answer:
The golfer is at greater risk.
Explanation:
The golfer is holding a metal club. Metal is a good conductor for electricity (lightning), meaning electrons can pass through easily. Her caddy is at lesser risk because she is holding a plastic handled umbrella. Plastic is an insulator, which does not easily allow the movement of electrons to pass.
Question:
The following tabulated data were gathered from a series of Charpy impact tests on a commercial low-carbon steel alloy.
Temperature(∘C)50403020100-10-20-30-40Impact energy (J)76767158382314951.5
(a) Plot the data as impact energy versus temperature.
(b) Determine a ductile-to-brittle transition temperature as the temperature corresponding to the average of the maximum and minimum impact energies.
(c) Determine a ductile-to-brittle transition temperature as the temperature at which the impact energy is 20 J.
Answer:
a) see the attached graph
b) max E = 76 and Min E =1.53 average = 77.5/2 = 38.75 J
this corresponds to about 10° C
c ) at E = 20 J temperature is about -2°C