Answer:
The amount to be pay for coat is <u>$128.70</u>.
Step-by-step explanation:
Given:
The sales tax rate is 7.25% in California.
The cost for a coat in Los angeles is $120.00.
Now, to find amount to be paid.
Sales tax = 7.25%.
Cost = $120.00.
So, amount to be paid = $120 + 7.25% of $120.00.




Therefore, the amount to be pay for coat is $128.70.
Answer:
120.
Step-by-step explanation:
Since Alex and 4 friends are playing baseball on the same team, and each time they play a game, they switch the batting order to a sequence that has not yet been used, to determine what is the maximum number of games they can play before they have to repeat a batting order they have already used, the following calculation must be performed:
1 x 2 x 3 x 4 x 5 = X
2 x 3 x 4 x 5 = X
6 x 4 x 5 = X
24 x 5 = X
120 = X
Thus, the maximum number of games they can play before they have to repeat a batting order they have already used is 120.
Answer:
55/4
Explanation:
Let's solve your equation step-by-step.
4
/5x−8=3
Step 1: Add 8 to both sides.
4
/5x−8+8=3+8
4
/5
x = 11
Step 2: Multiply both sides by 5/4.
(
5
/4
)*(
4
/5
x)=(
5
/4
)*(11)
x= 55/4
Answer:
x=
55
/4
Hope that helps :)
Answer:
12:20
Step-by-step explanation:
your trying to find the ratio to brown tiles to one section and theirs 12 brown tiles per section so you would start off with 12. and to find how many tiles would be in each section you would have to add 8 and 12 and you would end up with 20 which the number of tiles in each section
Answer:
h = p - l - w
Step-by-step explanation:
p = 4l + 4w + 4h Divide l, w, and h by 4
p = l + w + h Set the equation equal to h
h = p - l - w