The creative pyramid is a model that can help imaginative groups change over the promoting methodology and the huge thought into the genuine physical advertisement or business. Subheads work best for interest level of the creative pyramid
Answer:
$82,800
Explanation:
The computation of the amount of interest cost to be capitalized during 2018 is shown below:-
Amount of interest cost to be capitalized = (Borrowed amount × Rate of interest) + ($300,000 ÷ 2 × Rate of interest)
= ($720,000 × 9%) + ($150,000 × 12%)
= $82,800
Therefore for computing the amount of interest cost to be capitalized during 2018 we simply applied the above formula.
The Code of Hammurabi was one of the earliest and most complete written legal codes, proclaimed by the Babylonian king Hammurabi, who reigned from 1792 to 1750 B.C. Hammurabi expanded the city-state of Babylon along the Euphrates River to unite all of southern Mesopotamia. The Hammurabi code of laws, a collection of 282 rules, established standards for commercial interactions and set fines and punishments to meet the requirements of justice. Hammurabi’s Code was carved onto a massive, finger-shaped black stone stele (pillar) that was looted by invaders and finally rediscovered in 1901.
Answer:
risk free rate of return is = 11.37 %
Explanation:
given data
K expected rate of return = 13%
K standard deviation = 19% = 0.19
L expected rate of return = 10%
L standard deviation = 16% = 0.16
to find out
risk-free portfolio rate of return
solution
first we find here weight of each portfolio
weight of K =
..................1
weight of K = 
weight of K = 0.4571 = 45.71%
and
weight of L = 1 - 0.4571
weight of L = 0.5428 = 54.28 %
so that
risk free rate will be here
risk free rate = ( weight of K × K expected rate of return ) + ( weight of L + L expected rate of return ) ..........................2
risk free rate = ( 45.71 % × 13 % ) + ( 54.28 % + 10% )
risk free rate = 11.37 %
Answer:
The target inventory position is T= 713.6 gallons.
Explanation:
Given:
Average demand =per day = D = 152 Gallons
Standard deviation of demand = σ = 33 Gallons per day
Lead time for delivery = L = 4 days
Z value for 94.5% service level = 1.6
The target inventory position = (Average demand x Lead time) + Safety stock
= (D × L) + (Z× σ ×
)
= (152 × 4) + (1.6 × 33 ×
)
= (152 × 4) + (1.6 × 33 × 2)
= 608 + 105.6
= 713.6