The rate of the change of the temperature is calculated by dividing the change in temperature in °F by the total duration or time in minute. That is,
rate of change in temperature = -25.5°F / 1.5 min
= -17°F / min
Thus, The temperature changes by -17°F per minute.
SIx boys can eat seven (7) hotdogs in six (6) minutes.
Answer:
The table shows the progress of a plant's growth. The height of the plant, y, is given by the table, where x is the number of days.
Which statements are correct?
A)
The rate of change is 2 cm.
B)
The plant's height at 10 days is 30 cm.
The plant's height at 30 days is 40 cm.
D)
The initial height of the plant is 0 centimeters high.
Step-by-step explanation:
The plant's growth can be modeled by the equation y-2x+10.
e is the answer please give me brain list
Answer:
Step-by-step explanation:
x = number of rows
780=x(x+4)


there are 26 rows and 30 students in each row 26*30=780
Answer:
A)196J
B)-208J
C)3467J
Step-by-step explanation:
We are given that a 20 kg cylindrical mass is dropped onto the mat from a height of 1 m above the mat. During the impact, the cylinder’s vertical velocity reaches zero at the instant the mat has compressed to only 4 cm thick.
So, The Mat gets compressed by : 10cm - 4 cm = 6 cm=0.06 m
a)
Using Conservations of energy
Potential energy at the top = Kinetic energy at the point before touching the surface
Kinetic energy = mgh= 
b)
Work done by the mat do to stop the fall of the cylinder =
C)
Work done=

F=3467J