Answer:
$2278.846
Step-by-step explanation:
Given the following commision steps :
8% on first $1000;
12% next $2000;
20% on sales above $3000
Recorded sales for a week :
Monday $1500.00
Tuesday $3000.00
Wednesday $ 970.00
Thursday $4563.81
Friday $2760.42
This assu es that commision is calculated after weekly sales:
Total:
(1500 + 3000 + 970 + 4563.81 + 2760.42)
= $12794.23
8% on first $1000
0.08 × $1000 = $80
12% of $2000 = $240
20% of $(12794.23 - 3000)
= 0.2 × 9794.23
= 1958.846
Total commision for the week :
$(80 + 240 + 1958.846)
= $2278.846
Answer:
Option c (Upper tailed) is the correct choice.
Step-by-step explanation:
Given that:
The average attendance is:
= 74,900
We will have to test:
⇒ 
or,

Verses,
⇒ 
or,

The other given alternatives aren't connected to the given scenario. So the above is the correct one.
Answer:
Lance will arrive at the airport at 10:00 AM.
Step-by-step explanation:
Lance left his house at 6:00 AM, and drove to the airport, which is 220 miles away, at 55mph; therefore, the time
it takes Lance to cover the distance of 220 miles is


Thus, it takes Lance 4 hours to reach the airport, and since he departed at 6:00 AM, he will arrive at the airport at (6+4):00 AM + 10:00 AM.
Let
x---------> represent the number of miles Troy's has driven
y--------> represent the amount of gas in Troy's truck
we know that
the equation that represents the amount of gas, y, in troy' s truck after driving a certain number of miles, x is

where
m is the slope---------> 
in this problem the slope is equal to 
it's negative because the tank is going to be consumed
assuming he starts with a full tank

substitute in the formula above

therefore
the answer is
the equation 
There are 8 equal parts. Each part is 1/8 of the whole 8/8