The current trend that Jamila should take advantage of is by choosing to seek capital from (D) venture capitalists.
Venture capitalists are a typically a type of firm that specializes in investing on startup companies and small businesses that they believe would have great long-term growth. Generally, this type of firm not only support the business owner through financing, but also by helping them grow the business through various other types of support.
Answer:
ROE = 33.33%
Explanation:
<em><u>return on equity:</u></em>

<em><u>where:</u></em>
Average equity

(140 + 160) / 2 = 150
return on equity : 50 / 150 = 1/3 = 0.3333 = 33.33%
The ROE measures the effectiveness of the managers to generate profit with their current net assets(equity)
This ROE of 33.33% rrepresent that for every dollar of equity the company generates 33 cents of income
Answer:
These two statements are correct:
A. Potential employers may have believed that those with black-sounding names had completed less education.
African Americans on average have less rates of graduation from tertirary education than White Americans.
This situation might lead some employers to develop streotypes about African Americans being less educated, when it is clearly an error, and unfair, to reject a potential employee because of stereotyping instead of making an individualized analysis of his or her abilities.
D. Hiring firms may have believed that those with black-sounding names were more likely to have a criminal conviction.
African Americans on average are incarcerated more often than other ethnic groups in the US. The reasons for this are complex but poverty and racial discrimination are two big factors. This situation causes some employees to develop streotypes, leading to unfair situations as described in the first answer.
The ‘SMART’ technique a tool for effective goal setting. The acronym SMART stands for Specific, Measurable, Attainable, Realistic, and Time-bound, all of which are requisites for goals. The goal “to sell a combination of six refrigerators, stoves or dishwashers to earn a bonus” is specific, measurable, attainable and realistic because Michelle has done this before. Yet the goal is not time-bound. The length of time it is required to meet is not specified in the goal.
Answer: $721 Unfavorable
Explanation:
The following can be deduced from the question:
Actual hours = 3690 hours
Standard hours = 3620 hours
Standard rate per hour = ($14000 + $27200) / 4000
= $41200 / 4000
= $10.30 per hour
Therefore, the overall variable overhead efficiency variance for the month is calculated as:
= (Actual Hours - Standard Hours) × Standard rate per hour
= (3690 - 3620) × $10.30
= 70 × $10.30
= $721 Unfavorable