Answer:
<u>Product</u> <u>Quantity </u> <u>LCM</u> <u>Total</u>
Model A 300 $125 $37,500
Model B 500 $90 $45,00
Model C 150 $59 $8,850
Model D 800 $115 $92,000
Model E 400 $140 $56,000
Explanation:
Product Quantity Cost Per Unit Market Value (NRV)
Class 1:
Model A 300 $140 <u>$125 </u>
Model B 500 <u>$90</u> $112
Model C 150 $60 <u>$59</u>
Class 2:
Model D 800 $120 <u>$115</u>
Model E 400 <u>$140</u> $145
When a company records inventory at lower of cost or market value, it will record its inventory at whichever price is lower. E.g. if NRV is lower than purchase cost, then inventory is recorded at NRV. If purchase cost is lower than NRV, then inventory will be recorded at purchase cost.
Models B and E should be recorded at purchase cost while models A, C and D should be recorded at NRV.
Product Quantity LCM Total
Class 1:
Model A 300 $125 $37,500
Model B 500 $90 $45,00
Model C 150 $59 $8,850
Class 2:
Model D 800 $115 $92,000
Model E 400 $140 $56,000
Answer:
Option (C) is correct.
Explanation:
The reserve requirement ratio refers to the ratio of deposits that are kept with the Fed.
It is one of the important monetary policy instruments that Fed uses for controlling the money supply in an economy. The Fed reduces the reserve requirement ratio if there is a need to increase the money supply in an economy and it increases this ratio if there is a need to reduce the money supply in an economy.
Answer:
He has to pay the insurance company=$1840.90
Explanation:
Value of his home=$449,000
Insurance company charges $0.41 per $100 of value in his home
Number of $100's in $449,000=449000/100=4490
They charge 0.41 for every $100=4490×0.41= $1840.90
He has to pay the insurance company=$1840.90
Answer:
Explanation:
The answer is C) selective perception because juan has only had a couple of experiences causing him to make up his mind