Using the a=vf-vi divided by tf-ti:
A is acceleration
Vf is final velocity- 330
Vi is intial velocity-30
Tf is final time-15
Ti is initial time-0
A = 330-30 divided by 15-0
A = 300 divided by 15
A= 20 m/s^2
Hope this helps
Distance = speed * time, then time = distance / speed.
time = 50 / 0.4 = 125 s
1). <u>Power = (voltage)² / (Resistance)</u>
4,500 = (220)² / Resistance
Multiply each side by (resistance) : 4,500 x resistance = (220)²
Divide each side by 4,500 : Resistance = (220)² / 4,500 = <em>10.76 ohms</em>
2). <u>Power = (voltage) x (Current)</u>
Divide each side by (voltage): Power / voltage = Current
4,500 / 220 = <em>20.45 Amperes</em>
3). 4,500 watts = 4.5 kilowatts
(4.5 kilowatts) x (4 hours) = <em>18 kilowatt-hours</em>
Answer:
Explanation:
Before the dialectic was inserted the capacitor is Co
When the slab is inserted,
The capacitor becomes
C=kCo
The charge Q is given as
Q=CV
Then, when C=Co
Qo=CoV
Then, when C=kCo
Q=kCoV
Then, the change in charges is given as
Q-Qo= kCoV - CoV
∆Q= kCoV - CoV
Current is given as
I=dQ/dt
I= (kCoV - CoV) / dt
I=Co(kV-V)/dt
Note Co is the value capacitor
So, Capacitance of parallel plates capacitor is given as
Co=εoA/d
Then,
I=εoA(kV-V)/d•dt
I=VεoA(k-1)/d•dt
Where A=πr²
I = V•εo•πr²•(k-1) / d•dt
This is the required expression for current is in the required term
Answer:
Explanation:
Small grains are negatively charged by the wind while big grains is positively charged and remains at the ground . This process creates an electric field due to the presence of oppositely charged particles.
When ever electric field exists it is directed from a positive charge to a negative charge so the here electric field is towards an upwards direction.