Answer:
The firm's profit maximization price = $81.25
Explanation:
We are given:
Marginal cost MC = $65
Elasticity of demand ED = -5
Therefore, Using the rule of thumb pricing, we have the equation:



P = $81.25
Therefore the firm's profit maximization price is $81.25
Answer:
percentage of profit is 26.3%
Explanation:
given data
purchase property cost = $300,000
time = 2 year ago
sold property = $379,000
solution
we get here percentage of profit in relation to the cost
first we get here percentage value increase that is
percentage value increase = 
percentage value increase = 1.263
percentage value increase = 126.3%
so here 1 in 1.263 represent you the original cost
so profit % = 1 - 1.263
profit % = 26.3%
I found the same question but it had choices. The choices were:
a) retail bank
b) commercial bank
c) savings and loans
d) credit union
The type of banking institution that is most suitable for Daryl is CREDIT UNION.
Credit Union is defined as a member-owned financial cooperative. They offer banking services but these are offered to their members. They grant loans and interest paid on those loans are also given to member-owners as dividends.
Daryl will not only earn interest from his checking and savings accounts, he will also earn dividends. Any bank fees issued by the cooperative will be returned to them in the form of dividends.
Answer:
Correct Answer:
E. fewer substitutes are available because consumers are more sensitive to prices.
Explanation:
<em>Market power is the ability of a company to successfully influence the pricing of its products or services in the overall marketplace. </em><em>This is common among most big corporations that produces consumer goods and offer services. </em>
This market power can be influenced by some factors. On the other-hand, the market power could be eroded leading to inability of the companies to influence prices do to the following:
1.<u> Number of companies in the market:</u> The lower the companies producing same product in the market, the higher the chances of the companies to be able to influence market prices. Otherwise, the market power will be eroded due to high number of companies.
2. <u>Elasticity of demand:</u> The persistent demand of a product by people helps to determine the market power of those companies. When this is lacking, the market power is eroded.
3. <u>Product differentiation:</u> The ability of a company to provide a unique product that offers good services in a market helps it to achieve market power. Lack of these erodes the market power.
Answer:
Place Marketing
Explanation:
Based on the scenario being described it can be said that the marketing strategy that is being illustrated is known as Place Marketing. This is a business strategy that focuses on mainly attracting different investors, visitors (tourists) or talent to the company/business. This is term brings in potential customers that increase revenue for the businsess.