Answer:
Total FV= $3,433,859.29
Explanation:
<u>First, we will calculate the future value of each equal annual deposit. Then, the ending value in 33 years of investment as a whole.</u>
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual deposit
FV1= {3,500*[(1.137^6) - 1]} / 0.137= $29,648.89
FV2= {8,800*[(1.137^11) - 1]} /0.137= $199,476.80
FV3= {14,400*[(1.137^16) - 1]} /0.137= $714,882.03
<u>Now, the total future value:</u>
FV= PV*(1+i)^n
FV1= 29,648.89*(1.137^27)= 949,600.61
FV2= 199,476.80*(1.137^17)= 1,769,376.65
FV3= 714,882.03
Total FV= $3,433,859.29
Answer:
False.
Explanation:
In Business management, it is very important, essential and necessary that the top executives or management of an organization design, develop and establish a set of ethical codes, principles, laws, rules, regulations and standards that serve as guidelines, procedures and moral compass to all the employees working in an organization. These set of rules help the employees to understand what is acceptable or allowed while working with the company, as well as understanding the difference between right and wrong behaviors in their actions and decision-making.
Hence, individual employees do not have any influence over ethical expectations and behavior because it is out of their control and are primarily being defined by the top executives or management of the company.
Answer:
The probability that neither of both stocks increase is 0,14
Explanation:
The Complement Rule states that the sum of the probabilities of an event and its complement must equal 1.
The data we have is the probability that Stock A or B increase, we are looking for the probability that neither occur, so we have to use the complement of each one.
Complement of Stock A =1-0.54=0.46
Complement of Stock B =1-0.68=0.32
If we want to know the probability of both events happening we have to multiply both complements.
Probability that neither of these two events will occur= 0.46 x0.32= 0,1472
Answer:
Expense & revenue summary a/c (credit balance) = $3500
Explanation:
1. Dr Expense & revenue summary 52500
Cr Sales discount 1500
Cr Sales return & allowance 3000
Cr Depreciation expense 25000
Cr Salaries expense 23000
(Close expenses to expense & revenue summary a/c)
2. Dr Sales 56000
Cr Expense & revenue summary 56000
(Close sales to expense & revenue summary a/c)
3. Dr Expense & revenue summary a/c 3500
Cr Retained earning a/c 3500
(To close expense & revenue summary a/c)
4. Dr Retained earning 2000
Cr Expense & revenue summary 2000
(Close dividend to expense & revenue summary a/c)d
The answer to this question is <span>5% and the quantity supplied rises by 7%.
A product is considered as elastic if the change in prices will also affect the changes in total supply.
Usually, this type of products are not considered unique or rare and there are a lot of substitute for this product in the market</span>